Top 8 Decklists

MTG Nationals Qualifier - 16 APR 2011

1st
David McMath
4 Island
4 Plains
1 Arid Mesa
4 Celestial Colonnade
4 Glacial Fortress
1 Inkmoth Nexus
4 Seachrome Coast
4 Tectonic Edge
4 Squadron Hawk
4 Stoneforge Mystic
1 Sun Titan
2 Condemn
1 Into the Roil
3 Mana Leak
2 Spell Pierce
2 Day of Judgment
4 Preordain
1 Mortarpod
2 Sword of Feast and Famine
2 Tumble Magnet
3 Gideon Jura
4 Jace, the Mind Sculptor

Sideboard:
1 Baneslayer Angel*
1 Condemn*
1 Deprive*
1 Divine Offering*
2 Flashfreeze*
1 Journey to Nowhere*
3 Kor Firewalker*
1 Oust*
1 Sun Titan*
1 Sword of Body and Mind*
1 Sylvok Lifestaff*
1 Volition Reins*

2nd
Dan Foster
3 Tectonic Edge
3 Oran-Rief, the Vastwood
14 Forest
4 Llanowar Elves
4 Arbor Elf
4 Joraga Treespeaker
3 Joraga Warcaller
4 Fauna Shaman
3 Sylvan Ranger
4 Elvish Archdruid
3 Ezuri, Renegade Leader
4 Vengevine
1 Molten-Tail Masticore
3 Garruk Wildspeaker
3 Lead the Stampede

Sideboard:
4 Obstinate Baloth*
4 Acidic Slime*
3 Precursor Golem*
1 Green Sun's Zenith*
3 Leyline of Vitality*

3rd
Luke Hilmes
5 Island
4 Plains
4 Celestial Colonnade
4 Seachrome Coast
4 Glacial Fortress
4 Tectonic Edge
1 Marsh Flats
1 Scalding Tarn
4 Wall of Omens
3 Sea Gate Oracle
2 Sun Titan
2 Condemn
3 Spell Pierce
3 Mana Leak
3 Contagion Clasp
3 Tumble Magnet
2 Jace Beleren
3 Jace, the Mind Sculptor
2 Day of Judgment
2 Gideon Jura
2 Venser, the Sojourner

Sideboard:
1 Condemn*
1 Day of Judgment*
1 Spell Pierce*
2 Divine Offering*
3 Flashfreeze*
3 Kor Firewalker*
2 Baneslayer Angel*
2 Precursor Golem*

4th
Chris VanMeter
4 Tectonic Edge
1 Inkmoth Nexus
1 Scalding Tarn
4 Glacial Fortress
4 Seachrome Coast
4 Celestial Colonnade
4 Island
4 Plains
4 Stoneforge Mystic
4 Squadron Hawk
4 Jace, the Mind Sculptor
3 Gideon Jura
3 Mana Leak
3 Spell Pierce
2 Tumble Magnet
4 Preordain
2 Day of Judgment
1 Condemn
1 Journey to Nowhere
1 Jace Beleren
1 Mortarpod
1 Sword of Feast and Famine

Sideboard:
1 Sylvok Lifestaff*
1 Sword of Feast and Famine*
1 Jace Beleren*
1 Condemn*
1 Journey to Nowhere*
2 Oust*
2 Divine Offering*
2 Flashfreeze*
2 Kor Firewalker*
2 Sun Titan*

5th Adam Boyd 4 Tectonic Edge
1 Inkmoth Nexus
1 Scalding Tarn
4 Glacial Fortress
4 Seachrome Coast
4 Celestial Colonnade
4 Island
4 Plains
4 Stoneforge Mystic
4 Squadron Hawk
4 Jace, the Mind Sculptor
3 Gideon Jura
3 Mana Leak
3 Spell Pierce
2 Tumble Magnet
4 Preordain
2 Day of Judgment
1 Condemn
1 Journey to Nowhere
1 Jace Beleren
1 Mortarpod
1 Sword of Feast and Famine

Sideboard:
1 Sylvok Lifestaff*
1 Sword of Feast and Famine*
1 Jace Beleren*
1 Condemn*
1 Journey to Nowhere*
2 Oust*
2 Divine Offering*
2 Flashfreeze*
2 Kor Firewalker*
2 Sun Titan*

6th
Matt Ward
1 Scalding Tarn
1 Lavaclaw Reaches
4 Raging Ravine
3 Blackcleave Cliffs
4 Verdant Catacombs
2 Mountain
3 Swamp
3 Forest
4 Copperline Gorge
1 Dragonskull Summit
1 Acidic Slime
1 Wurmcoil Engine
2 Grave Titan
2 Inferno Titan
4 Lotus Cobra
3 Overgrown Battlement
1 Chandra Nalaar
1 Liliana Vess
2 Garruk Wildspeaker
2 Sarkhan the Mad
3 Inquisition of Kozilek
2 Go for the Throat
4 Explore
4 Lightning Bolt
1 Red Sun's Zenith
1 Slagstorm

Sideboard:
2 Pyroclasm*
3 Obstinate Baloth*
3 Memoricide*
2 Acidic Slime*
3 Wall of Tanglecord*
1 Naturalize*
1 Go for the Throat*

7th
Trey Ballew
4 Razorverge Thicket
4 Sunpetal Grove
7 Forest
7 Plains
4 Memnite
4 Ornithopter
4 Glint Hawk
4 Squadron Hawk
1 Kor Skyfisher
4 Birds of Paradise
4 Fauna Shaman
4 Vengevine
3 Beastmaster Ascension
4 Quest for the Holy Relic
2 Argentum Armor

Sideboard:
4 Kor Firewalker*
2 Baneslayer Angel*
2 Mirran Crusader*
1 Sylvok Replica*
1 Leonin Relic-Warder*
1 Linvala, Keeper of Silence*
1 World Queller*
1 Sunblast Angel*
1 Kor Outfitter*
1 Beastmaster Ascension*

8th
Stuart Becker
4 Teetering Peaks
4 Arid Mesa
4 Scalding Tarn
12 Mountain
4 Ember Hauler
4 Spikeshot Elder
4 Goblin Guide
4 Plated Geopede
4 Koth of the Hammer
4 Lightning Bolt
4 Staggershock
4 Searing Blaze
4 Burst Lightning

Sideboard:
3 Mark of Mutiny*
4 Arc Trail*
4 Tumble Magnet*
4 Kargan Dragonlord*

PTQ Nagoya - 15 JAN 2011

92 Players
7 Rounds of Swiss
Cut to Top 8

Thanks to everyone for coming out and playing and Congrats to Chris VanMeter. Good Luck in Nagoya

1st Place
Chris VanMeter
Main

4 Summoning Trap
3 Birds of Paradise
4 Noble Hierarch
4 Nest Invader
2 Fauna Shaman
4 Lotus Cobra
2 Cloudgoat Ranger
4 Knight of the Reliquary
4 Primeval Titan
4 Emrakul, the Aeon's Torn
5 Forest
4 Misty Rainforest
2 Verdant Catacombs
4 Windbrisk Heights
4 Razorverge Thicket
2 Mosswort Bridge
1 Sejiri Steppe
1 Stirring Wildwood
1 Mutavault
1 Murmuring Bosk

Sideboard:
1 Nature's Claim
1 Qasali Pridemage
2 Day of Judgment
3 Obstinate Baloth
2 Cloudthresher
1 Ranger of Eos
2 Burrenton Forge-Tender
1 Linvala, Keeper of Silence
1 Iona, Shield of Emeria
1 Reveillark

2nd Place
Brian Boss
Main
4 Birds of Paradise
4 Noble Hierarch
4 Fauna Shaman
4 Woolly Thoctar
4 Knight of the Reliquary
4 Bloodbraid Elf
4 Vengevine
2 Cunning Sparkmage
1 Stoneforge Mystic
1 Linvala, Keeper of Silence
1 Gaddock Teeg
1 Qasali Pridemage
1 Basilisk Collar
1 Sun Titan
4 Verdant Catacombs
4 Arid Mesa
3 Forest
2 Plains
2 Mountain
3 Copperline Gorge
1 Murmuring Bosk
2 Raging Ravine
1 Stirring Wildwood
1 Sejiri Steppe
1 Tectonic Edge

Sideboard:
2 Path to Exile
2 Baneslayer Angel
2 Cunning Sparkmage
2 Linvala, Keeper of Silence
3 Qasali Pridemage
1 Gaddock Teeg
1 Dauntless Escort
1 Bojuka Bog
1 Tectonic Edge

3rd Place
John Penick
Main
4 Spellstutter Sprite
3 Vendilion Clique
4 Mistbind Clique
4 Bitterblossom
3 Thoughtseize
1 Inquisition of Kozilek
2 Disfigure
3 Agony Warp
3 Mana Leak
4 Cryptic Command
2 Jace, the Mind Sculptor
1 Jace Beleren
4 Secluded Glen
4 Darkslick Shores
4 Creeping Tar Pit
2 Sunken Ruins
4 Island
2 Swamp
4 Mutavault
2 Tectonic Edge

Sideboard:
3 Wall of Tanglecord
2 Wurmcoil Engine
2 Sower of Temptation
2 Disfigure
2 Peppersmoke
1 Jace Beleren
1 Thoughtseize
1 Glen Elendra Archmage
1 Tectonic Edge

4th Place
Alan Weil
Main
3 Figure of Destiny
2 Knight of the Meadowgrain
4 Goldmeadow Stalwart
4 Wizened Cenn
2 Brave the Elements
3 Burrenton Forge-Tender
4 Honor of the Pure
4 Cloudgoat Ranger
1 Ajani Goldmane
1 Elspeth, Knight-Errant
2 Ranger of Eos
4 Spectral Procession
2 Path to Exile
4 Windbrisk Heights
20 Plains

Sideboard:
3 Leonin Arbiter
4 War Priest of Thune
2 Wispmare
1 Burrenton Forge-Tender
3 Pithing Needle
2 Celestial Purge

5th Place
Andrew Vick
Main
4 Putrid Leech
4 Sprouting Thrinax
4 Bloodbraid Elf
4 Demigod of Revenge
3 Fauna Shaman
2 Anathemancer
1 Shriekmaw
4 Lightning Bolt
4 Blightning
2 Doomblade
2 Maelstrom Pulse
3 Blackcleave Cliffs
3 Copperline Gorge
4 Twilight Mire
4 Raging Ravine
2 Fire-Lit Thicket
2 Savage Lands
1 Graven Cairns
1 Lavaclaw Reaches
1 Reflecting Pool
2 Mountain
2 Swamp
1 Forest

Sideboard:
2 Anathemancer
2 Bituminous Blast
2 Maelstrom Pulse
1 Wurmcoil Engine
4 Cunning Sparkmage
4 Thougthseize

6th Place
Jeremy Braton
Main
4 Figure of Destiny
4 Steppe Lynx
4 Plated Geopede
4 Goblin Guide
1 Goblin Bushwhacker
2 Kor Skyfisher
3 Ranger of Eos
2 Elspeth, Knight-Errant
4 Searing Blaze
4 Path to Exile
4 Lightning Bolt
4 Rugged Prairie
4 Scalding Tarn
4 Arid Mesa
4 Marsh Flats
4 Plains
4 Mountain

Sideboard:
2 Linvala, Keeper of Silence
4 Kor Firewalker
4 Volcanic Fallout
3 War Priest of Thune
2 Oblivion Ring

7th Place
Thomas Lemon
Main

4 Putrid Leech
3 Fauna Shaman
4 Kitchen Finks
4 Boggart Ram-Gang
4 Bloodbraid Elf
1 Shriekmaw
4 Demigod of Revenge
4 Lightning Bolt
4 Maelstrom Pulse
2 Terminate
2 Swamp
1 Forest
1 Mountain
4 Savage Lands
4 Twilight Mire
4 Raging Ravine
3 Copperline Gorge
3 Blackcleave Cliffs
1 Graven Cairns
1 Fire-Lit Thicket
1 Reflecting Pool
1 Lavaclaw Reaches

Sideboard:
3 Anathemancer
2 Shriekmaw
3 Obstinate Baloth
3 Great Sable Stag
4 Deglamer

8th Place
Dane Hammer
Main

4 Student of Warfare
4 Steppe Lynx
3 Ethersworn Canonist
2 Ranger of Eos
4 Knight of the White Orchid
4 Figure of Destiny
4 Brave the Elements
4 Honor of the Pure
4 Path to Exile
4 Spectral Procession
15 Plains
4 Marsh Flats
4 Arid Mesa

Sideboard:
2 Leyline of Sanctity
1 Runed Halo
3 War Priest of Thune
3 Celestial Purge
3 Burrenton Forge-Tender
3 Oblivion Ring

Pro Tour Qualifier - Paris - 23 OCT 2010

176 Players
8 Rounds of Swiss

Thanks to everyone who came out to the Party at the PTQ to wish Steve a congratulations on his retirement from the Military.

1st Place
John Penick

Main

8 Mountain
8 Plains
1 Auriok Replica
1 Arrest
1 Auriok Sunchaser
1 Ghalma's Warden
1 Glimmerpoint Stag
1 Kemba's Skyguard
1 Sunspear Shikari
1 Cerebral Eruption
1 Shatter
2 Turn to Slag
1 Darksteel Axe
1 Darksteel Myr
1 Darksteel Sentinel
2 Gold Myr
1 Golem Artisan
2 Origin Spellbomb
1 Perilous Myr
1 Saberclaw Golem
1 Strider Harness
1 Sylvok Lifestaff
1 Tower of Calamities

Sideboard:

1 Bladed Pinons
1 Flight Spellbomb
1 Golem Foundry
1 Golem's Heart
1 Necrogen Censer
1 Throne of Geth
1 Trigon of Infestation
1 Abuna Acolyte
1 Auriok Sunchaser
1 Loxodon Wayfarer
1 Salvage Scout
1 Seize the Initiative
1 Trinket Mage
1 Necrotic Ooze
1 Assault Strobe
1 Bloodshot Trainee
1 Scoria Elemental
1 Untamed Might

2nd Place
Brandon Turner

Main

6 Island
11 Swamp
1 Neurok Invismancer
3 Steady Progress
2 Blackcleave Goblin
3 Contagion Nim
1 Geth, Lord of the Vault
4 Plague Stinger
1 Bladed Pinions
2 Corpse Cur
1 Darksteel Axe
3 Ichorclaw Myr
1 Leaden Myr
1 Trigon of Infestation
1 Vector Asp

Sideboard:

1 Seize the Initiative
1 Bonds of Quicksilver
1 Disperse
1 Plated Seastrider
1 Screeching Silcaw
1 Thrummingbird
1 Turn Aside
2 Vault Skyward
1 Dross Hopper
1 Exsanguinate
1 Psychic Miasma
1 Relic Presence
1 Assault Strobe
1 Ferrovore
1 Alpha Tyrannax
1 Carapace Forger
1 Copperhorn Scout

3rd Place
Ben Jackson

Main

8 Island
9 Plains
2 Arrest
1 Auriok Edgewright
1 Loxodon Wayfarer
1 Myrsmith
2 Revoke Existence
2 Sunspear Shikari
1 Darkslick Drake
1 Disperse
1 Neurok Invisimancer
1 Riddlesmith
1 Sky-Eel School
1 Accorder's Shield
1 Barbed Battlegear
1 Gold Myr
1 Nim Deathmantle
2 Snapsail Glider
1 Sylvok Lifestaff
1 Trigon of Thought
1 Tumble Magnet

Sideboard:

1 Glimmerpost
1 Auriok Sunchaser
1 Fulgent Distraction
1 Loxodon Wayfarer
1 Disipation Shield
1 Plated Seastrider
1 Relic Putresence
1 Tainted Strike
1 Flameborn Hellion
1 Hoard-Smelter Dragon
1 Scoria Elemental
1 Blunt the Assault
2 Carrion Call
1 Cystbearer
1 Untamed Might
1 Wing Puncture
2 Soul Parry

4th Place
Brandon Krohm

Main

10 Forest
7 Mountain
1 Blade-Tribe Berserkers
1 Embersmith
1 Flameborn Hellion
1 Oxida Scrapmelter
2 Blunt the Assault
1 Engulfing Slagwurm
1 Slice in Twain
1 Tel-Jilad Defiance
1 Withstand Death
1 Contagion Engine
1 Copper Myr
1 Darksteel Sentinel
1 Golem Foundry
1 Horizon Spellbomb
1 Iron Myr
1 Myr Propigator
1 Panic Spellbomb
1 Saberclaw Golem
1 Snapsail Glider
2 Vulshok Replica
1 Wall of Tangleroot

Sideboard:

2 Whitesun's Passage
1 Shape Anew
1 Dross Hopper
1 Memoricide
1 Blade-Tribe Berserkers
1 Ferrovore
1 Tunnel Ignus
1 Ezuri's Archers
1 Lifesmith
1 Untamed Might
1 Wing Puncture
1 Barbed Battlegear
1 Bladed Pinions
1 Echo Circlet
1 Golden Urn
1 Heavy Arbalest
1 Nihil Spellbomb
1 Saberclaw Golem



5th Place
Adam McConnaughey

Main

8 Mountain
8 Swamp
1 Fume Spitter

1 Moriok Reaver

1 Skinrender
1 Arc Trail
1 Barrage Ogre
1 Galvanic Blast
2 Oxidda Daredevil
1 Oxidda Scrapmelter
1 Shatter
1 Vulshok Heartstoker
1 Contagion Clasp
1 Golem Artisan
1 Iron Myr
1 Moriok Replica
2 Necrogen Censer
1 Nihil Spellbomb
1 Panic Spellbomb
1 Razorfield Thresher
1 Saberclaw Golem
1 Silver Myr
1 Throne of Geth
1 Trigon of Rage

Sideboard:

1 Darkslick Drake
1 Halt Order
1 Lumengrid Drake
1 Scrapdiver Serpent
1 Blackcleave Goblin
1 Blistergrub
1 Dross Hopper
1 Psychic Miasma
2 Kuldotha Rebirth
2 Melt Terrain
1 Blight Mamba
1 Ezuri's Archers
1 Tel-Jilad Fallen
1 Golden Urn
1 Neurok Replica
1 Soliton



6th Place
Sean Cabral

Main

12 Island
5 Swamp
1 Bonds of Quicksilver
1 Lumengrid Drake
1 Riddlesmith
1 Sky-Eel School
1 Stoic Rebuttal
2 Trinket Mage
1 Vedalken Certarch
1 Flesh Allergy
1 Grasp of Darkness
1 Necrogen Scudder
1 Darksteel Myr
1 Grafted Exoskeleton
1 Infiltration Lens
2 Memnite
1 Mindslaver
1 Moriok Replica
1 Myr Battlesphere
1 Neurok Replica
1 Palladium Myr
1 Rusted Relic
1 Trigon of Thought

Sideboard:

1 Sunblast Angel
1 Vigil for the Lost
1 Turn Aside
1 Exsanguinate
1 Fume Spitter
1 Moriok Reaver
1 Psychic Miasma
2 Assault Strobe
1 Goblin Gaveleer
1 Melt Terrain
1 Scorial Elemental
1 Genesis Wave
1 Molder Beast
2 Echo Circlet
1 Razorfield Thresher
1 Soliton
1 Trigon of Mending

7th Place
Travis Joiner
Main

9 Island
7 Plains
1 Arrest
2 Ghalma's Warden
1 Glimmerpoint Stag
1 Revoke Existence
1 Argent Sphinx
1 Bonds of Quicksilver
2 Scrapdiver Serpent
2 Stoic Rebuttal
2 Turn Aside
1 Volition Reins
1 Argentum Armor
3 Auriok Replica
1 Flight Spellbomb
1 Strider Harness
1 Sylvok Lifestaff
1 Tumble Magnet
1 Wall of Tangleroot
1 Horizon Spellbomb

Sideboard:

1 Abuna Acolyte
2 Fulgent Distraction
1 Vault Skyward
1 Corrupted Harvester
1 Grasp of Darkness
1 Psychic Miasma
2 Goblin Gaveleer
2 Ogre Geargrabber
1 Turn to Slag
1 Copperhorn Scout
1 Tel-Jilad Fallen
1 Untamed Might
1 Wing Puncture
1 Echo Circlet
1 Mindslaver

8th Place
Matthias Hunt

Main

11 Forest
6 Plains
1 Glint Hawk
1 Kemba's Skyguard
1 Acid Web Spider
2 Carapace Forger
1 Ezuri, Renegade Leader
1 Lifesmith
2 Tangle Archer
1 Tel-Jilad Defiance
1 Viridian Revel
1 Bladed Pinions
1 Chrome Steed
1 Copper Myr
1 Cullian Dias
1 Glint Hawk Idol
1 Horizon Spellbomb
2 Perilous Myr
2 Rust Tick
2 Sylvok Replica

Sideboard:

1 Island
1 Glimmerpost
1 Seachrome Coast
1 Screeching Silcaw
1 Bleak Coven Vampires
2 Instill Infection
1 Relic Putresence
1 Arc Trail
1 Carrion Call
1 Liege of the Tangle
1 Molder Beast
1 Tangle Archer
2 Tel-Jilad Fallen
1 Corpse Cur
1 Golem's Heart
1 Semblance Anvil
1 Ichorclaw Myr

Grand Prix Trial - Nashville 19 SEPT 2010
Chris Bott
1st Place
Main
9 Forest
8 Swamp
1 Aether Adept
1 Alluring Siren
1 Azure Drake
1 Cloud Elemental
2 Ice Cage
1 Negate
2 Preordain
1 Unsummon
1 Acidic Slime
1 Brindle Boar
1 Elvish Archdruid
2 Giant Growth
1 Greater Basilisk
2 Llanowar Elves
1 Obstinate Baloth
1 Sacred Wolf
1 Spined Wurm
2 Yavimaya Wurm

Sideboard
1 Elixir of Immortality
1 Stone Giant
1 Harbor Serpent
1 Blood Tithe
1 Deathmark
1 Disentomb
1 Doom Blade
1 Berserkers of Blood Ridge
1 Bloodcrazed Goblin
1 Fire Servant
1 Goblin Balloon Brigade
1 Thinder Strike
1 Dryad's Favor
1 Hornet Sting
1 Hunter's Feast
1 Naturalize
1 Plummet
1 Wall of Vines

Ray Schneider
Second Place
Main Deck

17 Swamp
1 Warlord's Axe
2 Barony Vampire
2 Bloodthrone Vampire
2 Captivating Vampire
1 Child of Night
1 Howling Banshee
1 Liliana Vess
1 Liliana's Specter
1 Necrotic Plague
2 Nether Horror
1 Nightwing Shade
3 Quag Sickness
1 Reassembling Skeleton
3 Sign in Blood
2 Viscera Seer

Sideboard
1 Dragon's Claw
1 Kraken's Eye
1 Ajani's Pridemate
1 Armored Cancrix
1 Azure Drake
1 Call to Mind
1 Harbor Serpent
1 Sleep
1 Duress
1 Liliana's Caress
1 Unholy Strength
2 Fiery Hellhound
1 Incite
1 Manic Vandal
1 Fog
1 Greater Basilisk
1 Primal Cocoon

Chris Miller
3rd Place
Main Deck

7 Mountain
10 Plains
1 Armored Ascension
1 Assault Griffin
1 Blinding Mage
1 Condemn
1 Infantry Veteran
2 Inspired Charge
1 Mighty Leap
1 Pacifism
2 Squadron Hawk
2 Stormfront Pegasus
1 Wild Griffin
2 Act of Treason
1 Arc Runner
2 Chadra's Outrage
1 Chandra's Spitfire
1 Cyclops Gladiator
2 Vulshok Berserker

Sideboard
1 Angel's Feather
1 Wurm's Tooth
1 Holy Strength
1 Siege Mastodon
1 Cancel
1 Unsummon
1 Dark Tutelage
1 Unholy Strength
2 Berserkers of Blood Ridge
1 Destructive Force
1 Fling
1 Goblin Tunneler
1 Lava Axe
1 Manic Vandal
1 Shiv's Embrace
1 Thunder Strike
1 Volcanic Strength
1 Runeclaw Bear

Ke Zhang
4th Place
Main Deck

5 Forest
3 Island
7 Mountain
2 Terramorphic Expanse
1 Gargoyle Sentinel
2 Azure Drake
2 Forsee
1 Mana Leak
1 Sleep
1 Act of Treason
1 Ember Hauler
1 Fire Servant
1 Fling
1 Lava Axe
1 Lightning Bolt
1 Prodigal Pyromancer
1 Pyroclasm
1 Shiv's Embrace
1 Thunder Strike
1 Garruk's Companion
1 Overwhelming Stampede
1 Sacred Wolf
1 Spined Wurm
1 Sylvan Ranger
1 Yavimaya Wurm


Sideboard
1 Sorceror's Strongbox
1 Blinding Mage
1 Holy Strength
1 Call to Mind
1 Cancel
1 Harbor Serpent
1 Scroll Thief
1 Nether Horror
1 Bloodcrazed Goblin
1 Demolish
1 Fiery Hellhound
2 Goblin Piker
1 Goblin Tunneler
1 Back to Nature
1 Runeclaw Bear

Lloyd Dodson
5th Place
Main Deck

8 Island
8 Swamp
1 Terramorphic Expanse
1 Sorceror's Strongbox
1 Stone Golem
1 Voltaic Key
1 Whispersilk Cloak
1 Air Servant
1 Conundrum Sphinx
1 Harbor Servant
1 Mass Polymorph
1 Merfolk Sovereign
2 Merfolk Spy
2 Phantom Beast
1 Water Servant
1 Assassinate
1 Corrupt
1 Diabolic Tutor
2 Gravedigger
1 Howling Banshee
1 Liliana's Specter
1 Nantuko Shade
1 Rise From the Grave

Sideboard
1 Sunpetal Grove
1 Voltaic Key
1 Cloud Crusader
1 Excommunicate
1 Holy Strength
1 Roc Egg
1 Siege Mastadon
1 Vengeful Archon
1 War Priest of Thune
1 Bog Raiders
1 Deathmark
1 Unholy Strength
1 Earth Servant
1 Goblin Balloon Brigade
1 Manic Vandal
1 Pyretic Ritual
1 Volcanic Strength
1 Nature's Spiral

6th Place
Main Deck

8 Plains
9 Swamp
1 Crystal Ball
1 Assault Griffin
2 Excommunicate
1 Knight Exemplar
1 Palace Guard
2 Safe Passage
1 Serra Angel
1 Solemn Offering
1 Stormfront Pegasus
1 Tireless Missionaries
1 Black Knight
1 Bloodthrone Vampire
1 Bog Raiders
1 Child of Night
1 Diabolic Tutor
1 Doom Blade
1 Duress
1 Grave Titan
1 Nightwing Shade
1 Quag Sickness
1 Reassembilg Skeleton

Sideboard
2 Ajani's Mantra
1 Goldenglow Moth
1 Mighty Leap
1 Solemn Offering
1 Negate
2 Blood Tithe
1 Duress
1 Stabbing Pain
1 Canyon Minotaur
1 Earth Servant
1 Goblin Piker
1 Goblin Tunneler
1 Dryad's Favor
1 Duskdale Wurm
1 Fauna Shaman
1 Giant Growth
1 Primal Cocoon

Ryan McGrew
7th Place
Main Deck

9 Island
7 Plains
1 Warlord's Axe
1 Blinding Mage
1 Goldenglow Moth
1 Honor of the Pure
1 Mighty Leap
1 Roc Egg
1 Serra Ascendant
3 Silvercoat Lion
1 Squadron Hawk
1 War Priest of Thune
2 Aether Adept
1 Air Servant
1 Augury Owl
1 Clone
1 Cloud Elemental
2 Diminish
1 Foresee
1 Mind Controll
2 Preordain

Sideboard
1 Demon's Horn
1 Wurm's Tooth
1 Ajani's Mantra
1 Solemn Offering
1 Alluring Siren
2 Armored Cancrix
1 Cancel
1 Flashfreeze
2 Jace's Erasure
2 Time Scour
1 Unholy Strength
2 Hunter's Feast
1 Primal Cocoon
1 Wall of Vines

Thomas Glowiak
8th Place
Main Deck

8 Forest
1 Mountain
5 Plains
2 Swamp
1 Dragonskull Summit
1 Brittle Effigy
1 Gargoyle Sentinel
1 Juggernaut
1 Assault Griffin
1 Blinding Mage
1 Elite Vanguard
1 Infantry Veteran
1 Pacifism
1 Serra Angel
2 Doom Blade
1 Awakener Druid
2 Cudgel Troll
1 Cultivate
1 Duskdale Wurm
2 Giant Spider
1 Greater Basilisk
1 Llanowar Elves
1 Spined Wurm
1 Sylvan Ranger
1 Lightning Bolt

Sideboard
1 Jinxed Idol
1 Kraken's Eye
1 Tireless Missionaries
1 Jace's Erasure
1 Maritime Guard
1 Unsummon
1 Mind Rot
2 Bloodcrazed Goblin
1 Demolish
2 Fling
1 Incite
1 Manic Vandal
1 Prodigal Pyromancer
1 Brindle Boar
1 Runeclaw Bear
1 Wall of Vines

Magic $1K - 29 MAY 2010

1st Place
Luke Hilmes
Main Deck

4 Path to Exile
4 Spreading Seas
4 Wall of Omens
4 Oblivion Ring
3 Sea Gate Oracle
1 Martial Coup
3 Day of Judgment
3 Ajani Vengeant
3 Elspeth, Knight-Errant
3 Jace, the Mind Sculptor
3 Gideon Jura
2 Tectonic Edge
4 Celestial Colonnade
4 Glacial Fortress
3 Scalding Tarn
3 Arid Mesa
4 Island
4 Plains
2 Mountain

Sideboard:

1 Martial Coup
2 Negate
2 Deprive
2 Kor Sanctifiers
1 Jace Beleren
2 Celestial Purge
3 Kor Firewalker
2 Sphinx of Jwar Isle

2nd Place
Jake Crowder
Main Deck

4 Lightning Bolt
3 Siege-Gang Commander
2 Terminate
3 Bituminous Blast
4 Putrid Leech
4 Blightning
4 Sprouting Thrinax
2 Garruk Wildspeaker
4 Maelstrom Pulse
4 Bloodbraid Elf
3 Swamp
3 Mountain
3 Forest
4 Raging Ravine
1 Lavaclaw Reaches
3 Dragonskull Summit
4 Savage Lands
4 Verdant Catacombs
1 Rootbound Crag

Sideboard:

2 Terminate
2 Duress
2 Prophetic Prism
2 Deathmark
2 Goblin Ruinblaster
2 Volcanic Fallout
1 Consuming Vapors
2 Malakir Bloodwitch

3rd Place
Nick Marriot
Main Deck

1 Martial Coup
3 Jace, the Mind Sculptor
4 Baneslayer Angel
4 Path to Exile
2 Gideon Jura
2 Elspeth, Knight-Errant
4 Spreading Seas
3 Oblivion Ring
2 Mind Spring
2 Everflowing Chalice
4 Wall of Omens
3 Day of Judgment
2 Tectonic Edge
2 Arid Mesa
4 Glacial Fortress
4 Celestial Colonnade
7 Island
2 Seijiri Refuge
5 Plains

Sideboard:

1 Martial Coup
1 Oblivion Ring
1 Kozilek, Butcher of Truth
1 Celestial Purge
1 Elspeth, Knight-Errant
1 Kor Sanctifiers
1 Wall of Denial
1 Jace Beleren
3 Kor Firewalker
4 Negate

4th Place
Scott Lipp
Main Deck

4 Misty Rainforest
4 Seaside Citadel
4 Celestial Colonnade
1 Stirring Wildwood
3 Sunpetal Grove
1 Plains
5 Forest
2 Island
4 Vengevine
4 Noble Hierarch
4 Wall of Omens
2 Birds of Paradise
2 Oblivion Ring
2 Path to Exile
2 Bant Charm
3 Ranger of Eos
4 Jace, the Mind Sculptor
2 Gideon Jura
1 Elspeth, Knight-Errant
2 Scute Mob
3 Sea Gate Oracle

Sideboard:

2 Negate
3 Kor Firewalker
2 Deprive
2 Linvala, Keeper of Silence
2 Mind Control
1 Pithing Needle
1 Oblivion Ring
1 Path to Exile
1 Wall of Denial

5th Place
Steven Danielson
Main Deck

4 Savage Lands
4 Raging Ravine
4 Verdant Catacombs
2 Dragonskull Summit
2 Rootbound Crag
1 Lavaclaw Reaches
3 Forest
3 Swamp
3 Mountain
4 Putrid Leech
4 Blightning
4 Bloodbraid Elf
4 Lightning Bolt
4 Maelstrom Pulse
4 Bituminous Blast
4 Sprouting Thrinax
2 Terminate
2 Broodmate Dragon
2 Sarkhan the Mad

Sideboard:
4 Duress
4 Goblin Ruinblaster
3 Pithing Needle
2 Consuming Vapors
2 Prophetic Prism

6th Place
Alan Weil
Main Deck

2 Plains
2 Mountain
5 Forest
4 Arid Mesa
3 Misty Rainforest
2 Terramorphic Expanse
2 Raging Ravine
1 Stirring Wildwood
2 Sejiri Steppe
3 Sunpetal Grove
4 Noble Hierarch
4 Knight of the Reliquary
3 Path to Exile
4 Vengevine
2 Oblivion Ring
2 Lotus Cobra
4 Bloodbraid Elf
1 Behemoth Sledge
2 Elspeth, Knight-Errant
1 Goblin Bushwhacker
1 Scute Mob
3 Wild Nacatl
3 Ranger of Eos

Sideboard:

2 Basilisk Collar
1 Stoneforge Mystic
4 Cunning Sparkmage
3 Mana Barbs
2 Pithing Needle
3 Dauntless Escort

7th Place
Kevin Hunt
Main Deck

4 Verdant Catacombs
4 Marsh Flats
16 Swamp
4 Gatekeeper of Malakir
4 Contaminated Ground
4 Inquisition of Kozilek
3 Vampire Nighthawk
3 Malakir Bloodwitch
4 Vampire Hexmage
4 Tendrils of Corruption
3 Sign in Blood
4 Vampire Nocturnus
3 Urge to Feed

Sideboard:

3 Mind Sludge
3 Doom Blade
3 Sadistic Sacrament
3 Duress
3 Consume the Meek

8th Place
Aaron Lopez
Main Deck

2 Sejiri Steppe
5 Plains
5 Forest
4 Verdant Catacombs
4 Marsh Flats
4 Stirring Wildwood
4 Knight of the Reliquary
4 Qasali Pridemage
2 Dauntless Escort
3 Student of Warfare
2 Elspeth, Knight-Errant
2 Gideon Jura
2 Baneslayer Angel
4 Vengevine
2 Kor Skyfisher
1 Scute Mob
2 Ranger of Eos
4 Path to Exile
4 Noble Hierarch

Sideboard:

1 Bojuka Bog
2 Linvala, Keeper of Silence
4 Kor Firewalker
2 Celestial Purge
2 Luminarch Ascension
2 Dauntless Escort
2 Oblivion Ring

Pro Tour Qualifier - Amsterdam 22 MAY 2010

1st Place
Nick Wise
Main Deck

2 Dragonskull Summit
3 Forest
2 Lavaclaw Reaches
3 Mountain
4 Raging Ravine
1 Rootbound Crag
4 Savage Lands
3 Swamp
4 Verdant Catacombs
4 Bloodbraid Elf
2 Broodmate Dragon
4 Putrid Leech
3 Siege-Gang Commander
4 Sprouting Thrinax
2 Bituminous Blast
4 Blightning
4 Lightning Bolt
3 Maelstrom Pulse
2 Terminate
2 Garruk Wildspeaker

Sideboard:
3 Deathmark
3 Doom Blade
3 Duress
3 Goblin Ruinblaster
2 Malakir Bloodwitch
1 Thought Hemorrhage

2nd Place
Cory Ashline
Main Deck

4 Bloodbraid Elf
2 Borderland Ranger
4 Plated Geopede
4 Putrid Leech
4 Siege-Gang Commander
4 Sprouting Thrinax
4 Blightning
4 Maelstrom Pulse
2 Bituminous Blast
2 Lightning Bolt
4 Savage Lands
4 Raging Ravine
4 Verdant Catacombs
2 Evolving Wilds
2 Terramorphic Expanse
1 Scalding Tarn
3 Mountain
3 Forest
3 Swamp

Sideboard:
4 Sedraxis Specter
1 Island
3 Consuming Vapors
2 Doom Blade
1 Bituminous Blast
1 Sarkhan the Mad
1 Flame Slash
2 Lightning Bolt

3rd Place
John Penick
Main Deck

4 Noble Hierarch
2 Wild Nacatl
1 Scute Mob
1 Dragonmaster Outcast
3 Lotus Cobra
2 Stoneforge Mystic
4 Knight of the Reliquary
4 Cunning Sparkmage
4 Vengevine
4 Bloodbraid Elf
3 Ranger of Eos
1 Basilisk Collar
1 Behemoth Sledge
2 Raging Ravine
2 Stirring Wildwood
2 Sunpetal Grove
3 Terramorphic Expanse
3 Misty Rainforest
4 Arid Mesa
5 Forest
2 Plains
2 Mountain
1 Sejiri Steppe

4th Place
Luke Goodwin
Main Deck

4 Misty Rainforest
4 Verdant Catacombs
2 Island
1 Plains
4 Forest
1 Tectonic Edge
1 Sejiri Steppe
1 Glacial Fortress
1 Sunpetal Grove
4 Celestial Colonnade
1 Stirring Wildwood
4 Knight of the Reliquary
4 Baneslayer Angel
3 Sovereigns of Lost Alara
3 Dauntless Escort
4 Lotus Cobra
4 Noble Hierarch
2 Elspeth, Knight-Errant
2 Bant Charm
4 Birds of Paradise
2 Gideon Jura
2 Eldrazi Conscription
2 Jace, the Mind Sculptor

Sideboard:
2 Oblivion Ring
4 Negate
2 Meddling Mage
3 Path to Exile
4 Rhox War Monk

5th Place
Kenneth Castor
Main Deck

4 Knight of the White Orchid
4 Spreading Seas
4 Wall of Omens
4 Baneslayer Angel
2 Martial Coup
4 Fieldmist Borderpost
2 Day of Judgment
2 Path to Exile
1 Deprive
2 Elspeth, Knight-Errant
3 Jace, the Mind Sculptor
1 Gideon Jura
4 Glacial Fortress
4 Celestial Colonnade
3 Tectonic Edge
6 Plains
5 Island
3 Mind Spring
2 Oblivion Ring

Sideboard:
2 Kor Sanctifiers
1 Jace Beleren
1 Spell Pierce
1 Path to Exile
2 Negate
4 Celestial Purge
1 Deprive
2 Flashfreeze
1 All is Dust

6th Place
Luke Hilmes
Main Deck

4 Wall of Omens
4 Spreading Seas
4 Path to Exile
3 Divination
4 Oblivion Ring
4 Jace Beleren
3 Ajani Vengeant
3 Gideon Jura
2 Elspeth, Knight-Errant
1 Martial Coup
3 Day of Judgment
2 Mountain
4 Island
4 Plains
4 Glacial Fortress
4 Celestial Colonnade
2 Tectonic Edge
3 Scalding Tarn
3 Arid Mesa

Sideboard:
2 Wall of Denial
3 Baneslayer Angel
4 Negate
2 Kor Sanctifiers
3 Pithing Needle
1 Deprive

7th Place
Paul Rodriguez
Main Deck

1 Sunpetal Grove
2 Sejiri Steppe
4 Stirring Wildwood
5 Plains
4 Forest
4 Arid Mesa
4 Misty Rainforest
4 Path to Exile
4 Noble Hierarch
3 Student of Warfare
1 Scute Mob
1 Birds of Paradise
3 Qasali Pridemage
2 Dauntless Escort
4 Vengevine
3 Elspeth, Knight-Errant
3 Ranger of Eos
4 Knight of the Reliquary
2 Gideon Jura
2 Baneslayer Angel

Sideboard:
4 Kor Firewalker
3 Oblivion Ring
1 Qasali Pridemage
2 Celestial Purge
1 Ulamog, the Infinite Gyre
2 Linvala, Keeper of Silence
1 World Queller
1 Great Sable Stag

8th Place
Don Peck
Main Deck

4 Wall of Omens
4 Path to Exile
2 Negate
4 Day of Judgment
2 Mind Spring
4 Spreading Seas
2 Oblivion Ring
4 Jace, the Mind Sculptor
2 Elspeth, Knight-Errant
3 Gideon Jura
3 Everflowing Chalice
4 Celestial Colonnade
4 Glacial Fortress
2 Sejiri Steppe
1 Arid Mesa
1 Scalding Tarn
3 Tectonic Edge
5 Plains
6 Island

Sideboard:
1 Oblivion Ring
2 Negate
3 Kor Sanctifiers
1 Cancel
1 Jace Beleren
2 Into the Roil
1 Elspeth, Knight-Errant
3 Baneslayer Angel
1 Mind Control

Nationals Qualifier - 15 MAY 2010

1st Place
Nicholas Berry
Main Deck

4 Lotus Cobra
4 Knight of the Reliquary
4 Baneslayer Angel
4 Noble Hierarch
4 Birds of Paradise
4 Rhox War Monk
4 Sovereigns of Lost Alara
2 Elspeth, Knight Errant
2 Eldrazi Conscription
3 Jace, the Mind Sculptor
4 Misty Rainforest
4 Celestial Colonnade
2 Plains
2 Island
2 Sejiri Steppe
1 Arid Mesa
3 Verdant Catacombs
5 Forest
2 Stirring Wildwood

Sideboard:
3 Path to Exile
2 Gideon Jura
2 Pithing Needle
4 Negate
4 Dauntless Escort

2nd Place
Scott Lipp
Main Deck

4 Putrid Leech
4 Blightning
4 Sprouting Thrinax
4 Bloodbraid Elf
4 Lightning Bolt
4 Goblin Ruinblaster
3 Vengevine
3 Maelstrom Pulse
3 Nest Invader
2 Terminate
4 Dragonskull Summit
4 Raging Ravine
4 Verdant Catacombs
4 Savage Lands
3 Mountain
3 Forest
2 Swamp
1 Rootbound Crag

Sideboard: 4 Doom Blade
2 Jund Charm
2 Slave of Bolas
2 Malakir Bloodwitch
2 Consuming Vapors
2 Duress
1 Maelstrom Pulse

3rd Place
Cory Wyckoff
Main Deck

3 Forest
3 Mountain
3 Swamp
1 Evolving Wilds
4 Raging Ravine
4 Savage Lands
1 Scalding Tarn
3 Terramorphic Expanse
4 Verdant Catacombs
2 Borderland Ranger
4 Bloodbraid Elf
4 Putrid Leech
4 Sprouting Thrinax
4 Plated Geopede
4 Siege-Gang Commander
4 Blightning
4 Maelstrom Pulse
2 Bituminous Blast
2 Lightning Bolt

Sideboard:
1 Island
1 Burst Lightning
2 Lightning Bolt
1 Chandra Nalaar
1 Bituminous Blast
4 Sedraxis Specter
2 Executioner's Capsule
3 Consuming Vapors

4th Place
Landon Doty
Main Deck

4 Lotus Cobra
4 Noble Hierarch
4 Birds of Paradise
4 Dauntless Escort
4 Baneslayer Angel
4 Knight of the Reliquary
2 Rafiq of the Many
2 Gideon Jura
2 Elspeth, Knight Errant
3 Jace, the Mind Sculptor
2 Finest Hour
4 Celestial Colonnade
3 Stirring Wildwood
4 Misty Rainforest
5 Forest
2 Plains
1 Marsh Flats
2 Island
3 Verdant Catacombs
1 Seijiri Steppe

Sideboard: 3 Rhox War Monk
4 Negate
3 Day of Judgment
3 Qasali Pridemage
2 Thornling

5th Place
John Petterson
Main Deck

4 Open the Vaults
4 Filigree Angel
4 Sphinx of Lost Truths
4 Architects of Will
4 Glassdusk Hulk
4 Spreading Seas
4 Wall of Omens
4 Oblivion Ring
4 Jace, the Mind Sculptor
2 Everflowing Chalice
4 Celestial Colonnade
7 Island
7 Plains
4 Glacial Fortress

Sideboard:
1 Pithing Needle
4 Negate
4 Day of Judgment
2 Celestial Purge
1 Time Seive
1 Relic of Progenitus
2 Tezzeret the Seeker

6th Place
Jake Russi
Main Deck
3 Gideon Jura
3 Jace, the Mind Sculptor
3 Ajani Vengeant
3 Elspeth, Knight Errant
3 Oblivion Ring
4 Path to Exile
4 Wall of Omens
4 Spreading Seas
3 Divination
1 Mind Spring
2 Day of Judgment
2 Martial Coup
5 Island
2 Mountain
5 Plains
3 Scalding Tarn
3 Arid Mesa
4 Celestial Colonnade
4 Glacial Fortress

Sideboard:
1 Ajani Vengeant
4 Negate
1 Oblivion Ring
3 Flashfreeze
1 Telemin Performance
2 Jace Beleren
3 Kor Sanctifiers

7th Place
Joseph Zimmers
Main Deck

4 Raging Ravine
4 Stirring Wildwood
4 Khalni Garden
4 Jungle Shrine
4 Tectonic Edge
3 Arid Mesa
3 Mountain
3 Plains
2 Dread Statuary
2 Forest
1 Sunpetal Grove
4 Lavaball Trap
4 Acidic Slime
4 Day of Judgment
4 Oracle of Mul Daya
4 Explore
3 All is Dust
3 Lightning Bolt

Sideboard:
4 Baneslayer Angel
2 Ajani Vengeant
3 Celestial Purge
1 Lightning Bolt
2 Pithing Needle
3 Mold Shambler


8th Place
Chris VanMeter
Main Deck

4 Mistvein Borderpost
4 Fieldmist Borderpost
4 Howling Mine
4 Time Warp
4 Angelsong
4 Prophetic Prism
4 Kaleidostone
3 Time Seive
3 Silence
3 Thopter Foundry
3 Open the Vaults
3 Jace Beleren
2 Tezzeret, the Seeker
3 Marsh Flats
1 Swamp
5 Plains
6 Island

Sideboard:
4 Negate
4 Perimeter Captain
4 Path to Exile
2 Wall of Omens
1 Into the Roil

KC $1K - 10 APRIL 2010

1st Place/Split
Brian Boss
Main Deck
11 Plains
4 Elite Vanguard
4 Steppe Lynx
4 Kor Firewalker
4 Arid Mesa
4 White Knight
4 Knight of the White Orchid
4 Kor Skyfisher
4 Honor of the Pure
3 Brave the Elements
4 Marsh Flats
2 Path to Exile
2 Oblivion Ring
2 Journey to Nowhere
2 Harm's Way
2 Elspeth, Knight Errant

Sideboard:
1 Brave the Elements
1 Path to Exile
1 Journey to Nowhere
2 Oblivion Ring
4 Devout Lightcaster
2 Harm's Way
4 Luminarch Ascension

1st Place/Split
Kyle Meier
Main Deck
5 Plains
4 Arid Mesa
4 Ancient Ziggurat
1 Mountain
2 Forest
4 Sunpetal Grove
4 Jungle Shrine
4 Hada Freeblade
4 Oran-Rief Survivalist
4 Kazandu Blademaster
3 Ranger of Eos
4 Akoum Battlesinger
4 Bloodbraid Elf
2 Kazuul Warlord
1 Goblin Bushwhacker
4 Harabaz Druid
4 Kabira Evangel
2 Talus Paladin

Sideboard:
3 Dauntless Escort
3 Path to Exile
2 Tuktuk Scrapper
2 Ondu Cleric
2 Talus Paladin
3 Brave the Elements
3rd Place
Shane Campbell
Main Deck
4 Lightning Bolt
2 Broodmate Dragon
3 Siege-Gang Commander
2 Master of the Wild Hunt
4 Bloodbraid Elf
4 Sprouting Thrinax
2 Rampant Growth
4 Putrid Leech
2 Bituminous Blast
3 Maelstrom Pulse
4 Blightning
3 Dragonskull Summit
4 Verdant Catacombs
4 Savage Lands
3 Forest
3 Swamp
2 Mountain
2 Rootbound Crag
1 Lavaclaw Reaches
4 Raging Ravine

Sideboard:
1 Master of the Wild Hunt
1 Maelstrom Pulse
3 Deathmark
1 Bituminous Blast
2 Thought Hemorrhage
3 Anathemancer
4 Dragon's Claw


4th Place
Zach Fritsche
Main Deck
3 Putrid Leech
2 Explore
1 Eldrazi Monument
2 Broodmate Dragon
2 Garruk Wildspeaker
3 Siege-Gang Commander
2 Terminate
4 Lightning Bolt
3 Maelstrom Pulse
4 Sprouting Thrinax
4 Blightning
4 Bloodbraid Elf
4 Savage Lands
3 Mountain
4 Verdant Catacombs
4 Raging Ravine
2 Forest
3 Dragonskull Summit
2 Lavaclaw Reaches
2 Swamp
2 Rootbound Crag

Sideboard:
4 Dragon's Claw
4 Goblin Ruinblaster
1 Terminate
1 Maelstrom Pulse
2 Deathmark
2 Trace of Abundance
1 Explore

5th Place
Nicholas Berry
Main Deck
4 Putrid Leech
4 Lightning Bolt
4 Bloodbraid Elf
4 Blightning
2 Bituminous Blast
4 Sprouting Thrinax
2 Broodmate Dragon
2 Siege-Gang Commander
3 Maelstrom Pulse
2 Rampant Growth
2 Garruk Wildspeaker
4 Savage Lands
4 Verdant Catacombs
4 Raging Ravine
3 Swamp
2 Lavaclaw Reaches
4 Forest
3 Mountain
1 Rootbound Crag
2 Dragonskull Summit

Sideboard:
1 Maelstrom Pulse
2 Thought Hemorrhage
1 Pithing Needle
4 Deathmark
1 Malakir Bloodwitch
2 Anathemancer
4 Dragon's Claw

6th Place
Joseph Zimmers
Main Deck
4 Explore
4 Oracle of Mul Daya
4 Day of Judgment
4 Acidic Slime
4 Lavaball Trap
2 Martial Coup
2 Ajani Vengeant
1 Mold Shambler
4 Raging Ravine
4 Stirring Wildwood
4 Jungle Shrine
4 Tectonic Edge
4 Khalni Garden
3 Dread Statuary
3 Arid Mesa
1 Sunpetal Grove
3 Mountain
3 Plains
2 Forest

Sideboard:
4 Kor Firewalker
4 Baneslayer Angel
3 Celestial Purge
3 Lightning Bolt
1 Realm Razer

7th Place
Landon Doty
Main Deck
4 Bloodbraid Elf
4 Sprouting Thrinax
4 Lightning Bolt
2 Terminate
3 Maelstrom Pulse
2 Bituminous Blast
2 Garruk Wildspeaker
4 Blightning
2 Explore
2 Broodmate Dragon
3 Siege-Gang Commander
2 Putrid Leech
2 Mountain
3 Swamp
3 Forest
4 Verdant Catacombs
4 Raging Ravine
1 Lavaclaw Reaches
2 Rootbound Crag
3 Dragonskull Summit
4 Savage Lands

Sideboard:
3 Dragon's Claw
4 Goblin Ruinblaster
2 Malakir Bloodwitch
3 Deathmark
2 Grim Discovery
1 Terminate

Cage Turco
Main Deck
4 Llanowar Elves
2 Arbor Elf
4 Joraga Warcaller
4 Leatherback Baloth
4 Strength of the Tajura
2 Nissa Revane
2 Garruk Wildspeaker
2 Master of the Wild Hunt
4 Nissa's Chosen
1 Eldrazi Monument
3 Vines of Vastwood
3 Basilisk Collar
3 Overrun
4 Oran-Rief, the Vastwood
18 Forest

Sideboard:
1 Vines of Vastwood
1 Thornling
2 Slingbow Trap
2 Windstorm
3 Great Sable Stag
3 Canopy Cover
3 Wolfbriar Elemental


Questions? Contact Steve Ferrell (feralevents1@aol.com) or Lloyd T. Dodson Jr. (d_h_thomas@hotmail.com).
You can also reach Steve by phone at (913)-208-6695 or Lloyd at (913)-620-4953.